The Thanet Open 2019


The Thanet Open 2019

The Thanet Open is back for it's 5th edition! 

This year the event returns to the tournament scene and promises to be bigger and better :)

This year also sees record prize money thanks to continued and generous sponsorship from The Roe Group and Miles & Barr.

The prize money on offer this year is as follows:

A Grade Prize Money

Winner: £1400, Runner up £1200, Semi Finalists £800, 1/4 Finalists £400, Last 16: £125 Plate Winner £100, Plate Runner Up £50

B, C, D and E Grade prize Money

Winners: £50, Runners- Up: £30. Racket bags for plate winners and runners-up

This year’s event will be run from the 9th to 11th of August 2019 with grades:

A Grade (28 places) - Players in the PSA, County Premier or 1st Division League Team (Squash Levels: 5000+)

B Grade (28 places) - Players in a County League 2nd or 3rd Division League Team (Squash Levels: 2000-4999)

C Grade (28 places) - Players in a County League 4th or 5th or Lower Division League Team (Squash Levels: 800-1999)

D Grade (16 places) - Non-Team Players who play recreationally or in a Club internal League (Squash Levels: 200-799) 

E Grade (8 Places) - Beginners who play recreationally (Squash Levels: 0-199)

Note: The A grade will commence on Friday the 9th of August, B and C Grades will commence on Friday the 9th of August if more than 16 entries are received in B and C grades) and the D and E Grades will commence on Sunday the 11th of August.

Entry fee £20, payable by cash/cheque in advance or entry fees can be paid on the day! Entry fee includes The Thanet Open tournament t-shirt

All players are guaranteed a minimum of two matches.

 
• Fully licensed bar

• Gym available

• Food on site

• Wi-Fi available at the club.

Club Address: Thanet Squash Rackets Club, Francis Road, Broadstairs, Kent, CT10 3NJ

Entry is done online at:

www.csquash.org (click on the banner on homepage)


For all enquiries please email me at joe@cmstringers.com or call/text 07909 531367

If you would like to enter via email please include your name, grade, contact email, club you play at and contact number

 
Entries close on Sunday 4th August 2019
 
A Grade Title holder - Joel Makin 

B Grade Title holder – Robert Thirst

C Grade Title holder – Harvey McIntyre

D Grade Title holder - Gabriel Scott

E Grade Title holder - Freddie Miles
 

 
Regards,

Joe Magor (Tournament Organiser)


Received Entries: (Last Updated: 5th August 2019)


A Grade

Places restricted to 20 highest ranked PSA Players 
(Aug 2019 Ranking) + 8 Local Non PSA Player spots. 

P1. Joel Makin - PSA 13
P2. Adrian Waller - PSA 22
P3. Tom Richards - PSA 24
P4. Richie Fallows - PSA 52
P5. Ben Coleman - PSA 57 
P6. Rui Soares - PSA 90 
P7. Robert Downer (Nottingham SRC) - PSA 120 
P8. Ondrej Uherka - PSA 128 
P9. Miles Jenkins - PSA 176
P10. Julian Tomlinson (Manchester Northern) - PSA 261
P11. James Wyatt (Beaconsfield) - PSA 285
P12. Jack Turney (West Warks) - PSA 288
P13. Ben Ford (Bexley) - PSA 296
P14. Phil Nightingale (Northamptonshire) - PSA 379
P15. Simon Herbert (Leicester) - PSA 398
P16. Alisdair Shapcott (Beckenham SC) - PSA 403
P17. Jack Mitterer (Park Langley) - PSA 494
P18. Lucas Hughes (Hallamshire) - PSA 560
P19. Adam Corcoran (Winchester) - PSA 560
P20. Steve London (Bromley LTC) - PSA 560
L21. Joe Magor (Canterbury)
L22. Ed Miles (Thanet)
L23. Billy Miles (Thanet)
L24. Kieran Hillman (Newport)
L25. Matt Bolt (EATSC)
L26. Kieran Wardman (Canterbury)
L27. Michael Aley (Club Kingswood)
L28. Robert Thirst (Broadland)

R1. Oscar Hill (Horncastle)
R2. Lloyd Allen (Elwick)
R3.
R4.
R5.
R6.
R7.
R8.


B Grade


1. Harvey McIntyre (Thanet)
2. Josh Cutting (Canterbury)
3. Oscar Hill (Horncastle)
4. Lloyd Allen (Elwick)
5. Robbie Coils (Thame)
6. Simon Grey (Thanet)
7. Simon Dumbleton (Elwick)
8. Charles Collett (Wimbledon)
9. Matthew Hewitt (K2 Crawley)
10. James Donaldson (Canterbury) 
11. Arran Waterman (Club Kingswood)
12. Tom Lee (Cumberland)
13. Andy Scott (Gillingham Waterfront)
14. Shaun Chaplin (Thanet)
15. Matthew Proctor (Bexley)
16. Oliver Wardman (Thanet)
17. Sean Wardman (Canterbury)
18. Arron Gosnell (Salisbury)
19. Jonathan Andvig (KCL)
20. Andy Rolfe (Thanet)
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.


C Grade

1. Robbie Coils (Thame)
2. Jodie Hodgkins
3. Nathan Boyd (Wessex)
4. Joshua Davies (RAF Brize Norton)
5. Jamie Roe (Thanet)
6. Alexandra Bardac (Canterbury)
7. Darren Cooper (Thanet)
8. Richard Cooper (Thanet)
9. Darren Roe (Thanet)
10. Yemaya Phillips-Smith (KCL)
11.
12.
13.
14.
15.
16.
 

D Grade

1. Geoff Bew (Rodmersham)
2. Darren Trebble (Black Lion)
3. Caspar Bloomfield (Thanet)
4. Chris Scott (Rodmersham)
5. Freddie Miles (Thanet)
6. Oliver Secomb (Thanet)
7. Nathan Boyd (Wessex)
8. Joshua Davies (RAF Brize Norton)

 

E Grade

1. Taidgh Woodhead (Dulwich)
2. Richard Penny (Rodmersham)
3. Caspar Bloomfield (Thanet)
4. Kenny Etherington (Canterbury)
5.
6.
7.
8.

Membership Renewals


Canterbury Squash Club

Events Calendar

September 2019
Monday 2nd
7:20pm Monday Club Night
September 2019
 
« »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Upcoming Events

There are no events to display.


Canterbury Squash Club

Powered by GroupSpaces · Terms · Privacy Policy · Cookie Use · Create Your Own Group