The Jaytee Cup 2019



The JayTee Cup 2019 - 1 Day Summer Graded Squash Tournament

This is the latest addition to the club running graded tournaments using the one day format that have proved to be popular with a lot of the players. 


This event will be run on Saturday the 13th of July 2019 with the grades:

A Grade (8 places) - Div 1 NW /SE Kent Leagues (Squash Levels: 4000 and above)

B Grade (12 places) - Div 2/3 NW Kent or Div 2 SE Kent Leagues (Squash Levels: 1800 - 3999)

C Grade (12 places) - Div 4/5/6 NW Kent or Div 3 SE Kent Leagues (Squash Levels: 800 - 1799)

D Grade (12 places) - Players playing recreationally and not in any team (Squash Levels: 100 - 799)


Trophies for all grade and plate winners

Entry fee £20, payable by cash or debit/credit card in advance or entry fees can be paid on the day! 


Entry Fee includes The JayTee Cup tournament t-shirt and All you can eat BBQ!!

Guests and non playing members can purchase BBQ tickets for £5 on the day.


All players are guaranteed a minimum of two matches.

• Fully licensed bar

• Food on site

• Wi-Fi available at the club.

• Racket restringing service available all day

Club Address: Canterbury Squash Rackets Club Giles Lane, Canterbury, Kent CT2 7LR

Entry is done via completing the online form online above:


There will also be a list on this page updated daily with the latest confirmed entries for players of each grade.


For all enquiries please email me at joe@cmstringers.com or call/text 07909 531367

Entries close on: Sunday 7th July 2019


Joe Magor (Tournament Organiser)


Received Entries

(Last updated: 10th July 2019)

A Grade

1. Damon Chase (Fair Oak)
2. Josh Cutting (Canterbury)
3. Pete Higgins (Withdean)
4. Craig Rowland (West Worthing)
5. Ash Stanton (Coolhurst)
6. Lloyd Allen (Elwick)
7. Arron Gosnell (Salisbury)
8. Adam Ward (Canterbury)
Res 1.
Res 2.


B Grade

1. Russell Blake (Elwick)
2. Daniel Sweeney (Bromley CC)
3. Benjamin Braybrook (RAF Benson)
4. Robbie Coils (Thame)
5. Simon Dumbleton (Elwick)
6. James Donaldson (Canterbury)
7. Stuart Eastman (Canterbury)
8. Ishtiaq Ahmad (Canterbury) 
9. Chris Sayer (Knole Park)
10. Tom Farrer-Newey (Canterbury)
11. Adam Ward (Canterbury)
12. Nic Wallder (Canterbury)
Res 1.
Res 2.



C Grade

1. Sebastian Drinnan (Bromley LTC)
2. Gamble (Canterbury)
3. Andy Rowland (West Worthing)
4. Karter Ryatt (RSSC)
5. Anne Sayer (Knole Park)
6. Nathan Boyd (Wessex Swindon)
7. Rhys Taylor-Ryall (Hythe)
8.
Res 1. 
Res 2.
 

D Grade

1. Darren Trebble (Black Lion)
2. John Tiley (Canterbury)
3. Kaz Rigden (Canterbury)
4. Chris Scott (Rodmersham)
5. Kirk Davies (Canterbury)
6. David Oakes (Canterbury)
7. Tom Jepson (Canterbury)
8.
Res 1.
Res 2.

.

Membership Renewals


Canterbury Squash Club

Events Calendar

September 2019
Monday 2nd
7:20pm Monday Club Night
September 2019
 
« »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Upcoming Events

There are no events to display.


Canterbury Squash Club

Powered by GroupSpaces · Terms · Privacy Policy · Cookie Use · Create Your Own Group